Reštaurácia U Richtára

Rating 4.7 (average of 74 opinions)

Prinášame Vám jedinečnú atmosféru 16. storočia v spojení s dobovou gastronómiou tej najvyššej kvality, nezabudnuteľný pôžitok.

Reštaurácia U Richtára


V časoch dávno minulých stál na námestí dom č. 11, odkiaľ reme- selníci preslávili Banskú Bystricu široko ďaleko, tu býval Radvanský jarmok, o ktorom išli chýry až na uhorský dvor.
Dom č. 11 skrýva v sebe príbehy, ešte nikdy neslýchané. Prvým majiteľom bol Serafín Perger, mladý a ambiciózny junák. Patril k najlepším majstrom baníckeho remesla. Jeho usilovnosť, um a vyššie ciele ho doviedli v roku 1516 k richtárskemu postu v Banskej Bystrici. Práve toto miesto plné nevšednej atmosféry, bolo v tom čase plné hojnosti, osláv a radovánok na počesť jeho zvo- lenia. Za jeden stôl usadil veľkomožných pánov s obyčajnými remeselníkmi. Hodovalo sa, pilo sa, až jeden mladík rečoval: ,,Richtárom bude on, od nás vyvolený, on sa nám zavďačí pivkom čapovaným.“ To ešte nevedeli, že o niekoľko rokov neskôr, bude v dome č. 11 vychýrený hostinec u Richtára.
Ako čas plynul, dom č. 11 mal aj iného majiteľa. Bol ním Pavol Halvepapius, výborný žiak a neskôr aj učiteľ. Halvepapiusov život zmenila láska ku krásnej slovenskej deve, dcére bohatého rezbárskeho majstra. Havepapius si ju priviedol domov a po večeroch pri majestátnom zrkadle pre ňu čítal básne. No však osud sa s nimi zahrával. Ona sa musela vydať za iného a on zostal osamotený s veľkou ranou na srdci. Lásku svojho života ospevoval vo svojej tvorbe a so žiaľom v srdci sa každodenne pozeral do zrkadla, pri ktorom prežil najkrajšie chvíle života so svojou milou. Svoj žiaľ a trápenie zo zlomeného srdca utápal v práci, ktorá mu dala nový ráz a silu. O poschodie vyššie sa odohrával iný príbeh. Príbeh o hvezdárovi Jakubovi Pribicerovi. V novembri 1577 sa nad Banskou Bystricou zjavila žiarivá kométa. Radní páni sa obrátili na hvezdára. Pribicer so svojimi astrologickými skúsenosťami upokojil bystričanov a predpovedal pre mesto Banská Bystrica, že bude historický vzácne mesto s hospodárskym rozmachom remeselnej výroby a baníctva. Banská Bystrica sa stala najkrajším mestom Slovenska
a nie na darmo sa hovorí: ,,Za živa v Bystrici, po smrti v nebi.“
A tak aj vy sa cíťte u nás ako v časoch minulých, lebo tento dom č. 11 sa po Pribicerovi stal miestom, kde sa ľudia radi stretávali, zabávali, hodovali
a milovali sa. Prisadnite si aj vy, zajedzte si naše skvelé jedlo, zapite čerstvo načapovaným pivom a nechajte sa unášať atmosférou príbehov domu č. 11.

    Modern European Restaurant

    Breakfast, Coffee, Dinner, Drinks, Lunch

   
          Suitable for groups
          Outdoor tables
          Reservations
          Table service
          Booking is NOT mandatory


   0905555607

      Námestie SNP 11, Banská Bystrica, Slovakia

   
Monday
10:00-22:00
Tuesday
10:00-22:00
Wednesday
10:00-22:00
Thursday
10:00-23:00
Friday
10:00-01:00
Saturday
10:00-00:00
Sunday
10:00-22:00   
          


Leave a comment


Other in the area

Pod Vŕbou

Banská Bystrica

Bistro Smartfood

Banská Bystrica

Pizza-pasta Váš Svet Pízz

Banská Bystrica

U Poštára

Banská Bystrica

Grill Bar Podlavice

Banská Bystrica


"Find your restaurant in one click"