Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant

Rating 4.5 (average of 1011 opinions)

Sayfamıza Hoşgeldiniz..

Yuvarlakçay Yeşil Vadi Restaurant


Bu Sayfanın Tüm Hakları Ve Sorumluluğu Yeşil Vadi Restaurant'a Aiittir. Amacımız Daha Fazla Kişiye Ulaşmak Ve Hizmet Kalitemizi Artırmaktır. (İşletme Sahibi Ve Sayfa Yöneticisi; Cemal SIKKIN'dır.)


Yuvarlakçay'ı Koruyoruz

Yuvarlakçay’ı Koruma Platformu, Yuvarlakçay üzerine kurulması planlanan hidro-elektrik santraline ve bu amaçla yapılmakta olan doğa ve ekosistem tahribatına karşı çıkan bir topluluktur. Platform doğayı önemseyen herkese açıktır. Yuvarlakçay’ın içinde bulunduğu Pınar köyü halkı, Dalyan, Ortaca, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris ve Muğla’daki birçok sivil toplum kuruluşu platforma dâhildir. Amacımız; Yuvarlakçay üzerine kurulması planlanan hidro-elektrik santrali projesinin iptalini ve nehirdeki bu ve buna benzer doğa tahribatlarının önlenmesini sağlamaktır.

www.yuvarlakcay.org

Yuvarlak Çay Hakkında..
Sandras eteğinde bir "tabiat mucizesi"

2294 metre yüksekliğindeki Sandras, Muğla bölgesinin enyüksek dağı. Dağın eteklerinde "saklı" duran iki "cennet" var. 400 metre aralığı 300 metre derinliği bulunan Topgözü Kanyonu ile yazın narenciye deposu ovayı sulayan Yuvarlak Çay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana sağlık ve zindelik aşılıyor. Kayaların arasından çıkıp, gün ışığıyla tanışan kar suları seyrine doyulmayan bir şelaleye dönüşüyor. Başka söze hacet yok, burası ovası, yaylasıyla, kanyonu, şelalesiyle sanki bir "tabiat mucizesi".

Köyceğiz sırtlarında yeralan ve 2294 metreyle Muğla bölgesinin en yüksek dağı olan Sandras'ın eteklerinde bulunuyor. Topgözü Kanyonu: Kanyon aralığı 400 metre, sonrası ise 300 metre derinliğinde bir uçurum. Kayaların arasından gün ışığına çıkan kar suyu burada şelale meydana getiriyor. Nisan-Mayıs aylarında, coşan sulara göğüs geren sert granit kayalar, akarsuyun şiddetinden cilalı gibi pürüzsüz olmuşlar. Çayhisar bölgesindeki taş dibinden çıkan sular Yuvarlak Çay'ı oluşturup yazın narenciye deposu olan ovayı suluyor. Çay, Beyobası Köyü ve Köyceğiz'in Yangı bölgesinin içme suyunu sağlarken diğer bölümü Köyceğiz Gölü'ne dökülüyor. İçimiyle kaba bir su olmasına karşılık, çok soğuk olması çevredeki alabalıkların etine lezzet ve dirilik katıyor.
Yuvarlak Çay üzerinde irili ufaklı 20'ye yakın restaurant var. Bölge yemyeşil bitki örtüsüne sahip, hava ise temizden öte. Sandras ve Çiçek Baba Dağları üzerinde bulunan Karaçam ağaçları özellik taşıyan ağaçlarımızdan. Yüzde sekseni birinci sınıf ağaç sayılan karaçamlar budaksız yayla çamı olması sebebiyle doğrama ve mobilyacılıkta aranan dayanıklı sağlam keresteye sahip. Muğla Valiliği tarafından Amerika'da yapılan Türk Evi'nin kerestesi yine bu dağın ağaçlarından gönderilmiş.

Tertemiz bir dağ havası
İsterseniz bütün gece kalabileceğiniz restoranlarda suyun üstüne kurulu ahşap teraslarda su sesiyle yiyip içmek isteyenlerin mekanı. Oltayla doğadan alabalık tutanlara da rastlanıyor. Restaurantlarda çiftlik balıkları fırında odun ateşiyle kiremitte pişirilirken köyün has tereyağı da kullanılıyor. El değmeyen sıcak kiremitte de sofranıza geliyor. Aynı fırında közlenmiş patlıcanlarla çoban salata mutlaka gönderiliyor. Çevrede kalanların yemeğe geldikleri Yuvarlak Çay, akşamları kazak gerektirirken gündüzleri akan suya girilebiliyor. Yıl boyu açık tesisler, çay'a Tarzan gibi atlamak isteyenler için ağaçların yüksek dallarına uzunca ip bağlamışlar. Su soğukluluğu yaz-kış aynı: 10 derece. Çayın yanına ağaçaltı hamaklar, uzak tenha köşelere oturma ünitelerinden oluşan localar yapmışlar. Çevreniz, yaprakları çaya atılınca koku veren mersin ağacı, nar, çınar, limon, ceviz ağaçlarıyla dolu. Kış aylarında bölgede yaban domuzu, ördek avı da yapılıyor. Bıldırcın ve keklik gibi kuş türleri oldukça zengin. Çevrede yürüyüş alanları, restaurantlara yakın park sahaları bulunuyor.

    Region, Turkish Restaurant, Geographical Place

    Breakfast, Coffee, Dinner, Drinks, Lunch

   
          Catering service
          Suitable for groups
          Suitable for children
          Outdoor tables
          Reservations
          Table service
          Booking is NOT mandatory


   0 252 267 04 40

      Yuvarlakçay Topgözü Mevkii, Pınarköy, Köyceğiz, Koycegiz, Turkey

  Internal parking, Parking in the street, Parking with valet parking


   
          


Leave a comment
"Find your restaurant in one click"